تبلیغات
کامپیوتر - حل معمای روبیک (جامع و تصویری) – قسمت اول
حل معمای روبیک (جامع و تصویری) – قسمت اول

تصمیم گرفتم در قالب یک سری پستهای پشت سرهم نحوه حل مکعب روبیک رو بصورت کاملا تصویری آموزش بدم.

البته من خودم اهل روبیک بازی نبودم و استارت کار توسط برادر کوچکم زده شد و این سری آموزشها هم کار برادر عزیزم هست.
همین قدر بهتون بگم که من همون بار اول خیلی راحت با استفاده از این آموزش تونستم روبیک رو حل کنم و به جامع بودن این آموزش ایمان بیارم! ;)


اما حالا این روبیک چی هست؟


اگر حوصله دارید به ویکی روبیک مراجعه کنید. درغیر این صورت همین مقدمه از ویکی برای معرفی این مکعب جادویی کفایت میکنه :

«مکعب روبیک (Rubik’s Cube) یک پازل مکانیکی که در سال ۱۹۷۴ توسط ارنو روبیک مجسمه ساز و پرفسور معماری در کشور مجارستان اختراع شد.
مکعب روبیک در چهار نوع مختلف وجود دارد: ۲×۲×۲ که به مکعب جیبی معروف است، ۳×۳×۳ رایجترین مکعب روبیک، ۴×۴×۴ که به انتقام روبیک معروف است، و در آخر نوع ۵×۵×۵ یا مکعب حرفه‌ای. نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ.
»

منظور از حل مکعب روبیک چیست؟
حل روبیک یعنی اینکه هرکدام از 6 وجه این مکعب به یک رنگ دربیاید. منظور دقیقا شکل زیر هست :

رسیدن به این مهارت و رکورد زدن از نظر زمانی خودش تمرین زیادی میخواد اما مدلهای دیگه ای هم هست مثلا حل روبیک بصورت شطرنجی یا چشمی یا…

روبیک رو از کجا تهیه کنیم؟
تقریبا هرجایی که احتمال میدید میتونید یه دونه از این مکعب ها گیر بیارید! حتی دست فروشها هم دیگه بجای هواپیما و ماشین پلاستیکی روبیک میفروشن :) فقط یادتون باشه که اگر واقعا میخواید واسه روبیک وقت بزارید و  به اصطلاح روی مهارتی که بدست میارید سرمایه گذاری کنید از این هزارتومنی ها نخرید! هم احتمال زود خراب شدن هست هم اینکه دست خودتون خسته میشه و درضمن سرعت کارتون رو هم پایین میاره. :)

من یک روبیک دارم چطور حلش کنم؟
خب حالا رسیدیم به اصل موضوع. حل روبیک از یک سری اعمال منطقی پیروی میکنه پس شما اگر ده ها هزار بار هم هی سطوحش رو همینطور الکی بچرخونید مسلما موفق به حلش نخواهید شد.
برای حل روبیک باید استراتژی داشت و طبق اون استراتژی عمل کرد. استراتژی مناسب باید راه حلی باشه که توی تمام مراحل منعطف  بوده و تمامی حالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید رو پیش بینی کرده باشه.
در اینجا ما قصد داریم مرحله به مرحله با در نظر گرفتن تمامی حالاتی که ممکن است بوجود بیاید به حل روبیک بپردازیم.
هدف ما حل روبیک به روش لایه به لایه هست. مثلا توی شکل زیر به اون لایه ای که داره میچرخه میگیم لایه اول و همینطور تا آخر :

پس لایه اول شامل سطح رویی و نوار دور اون هست. لایه دوم فقط شامل نوار وسطی و لایه سوم هم شامل نوار و سطح پایین روبیک هست.
دوتا نکته برای کار با این مکعب باید بدونید که خب البته جزو بدیهیات روبیک هست ولی درهر حال لیست کردنش و مرورش خالی از لطف نیست و ذهن شما رو برای ادامه کار باز میکنه.

  • باید توجه داشته باشید که در هر 6 وجه روبیک خانه مرکزی منحصربفرد است! و البته غیرقابل جابجایی میتونید به روبیکتون یه نگاه بندازید.
  • در هر وجه علاوه بر خانه مرکزی 8 خانه دیگر هم وجود دارند که 4 تا از اونها خانه های 3 لبه و 4 تای دیگر هم خانه های 2 لبه هستند.

خانه های 2 لبه همیشه با همتای خودشون توی وجه های دیگه جابجا میشن و همینطور خانه های 3 لبه هم با هم. در عکس زیر میتونید خانه های دو لبه و سه لبه رو پیدا کنید:

درسته که این 2 نکته بدیهی ترین ویژگیهای روبیک بودند ولی دقیقا حل روبیک بر اساس این خواص صورت میگیره و صرفا درنظر داشتن این مسائل میتونه خیلی راه گشا باشه.

و اینک آموزش حل روبیک…
طبق آموزشی که ما تهیه کردیم حل روبیک در 6 مرحله صورت میگیره. هرچند طول و وزن این مراحل خیلی باهم متفاوته ولی به نتیجه صد در صدی ختم میشه و البته شما رو به درک درستی از این مکعب جادویی میرسونه. در مرحله اول تا سوم لایه اول کامل میشه. مرحله چهارم لایه دوم رو میسازه و مرحله پنجم و ششم لایه سوم رو تکمیل میکنه. امیدوارم تا قسمت دوم که شاید فردا بزارم یه روبیک تهیه کرده باشید و باهم قدم به قدم جلو بریم