تبلیغات
کامپیوتر - كامپیوتر چیست ؟

سلام خدمت دوستان عزیز
به عنوان افتتاحیه این وبسایت مختصر توضیحاتی در مورد کامپیوتر و دنیای پر رمزو راز آن برایتان مینویسم امیدوارم که مورد توجه قرار بگیرد.

 

  

كامپیوتر ماشینی الكترونیكی است كه قابلیت پردازش و نگهداری اطلاعات را دارد . بطور كلی كامپیوتر ها چه كوچك و چه بزرگ سه توانایی

عمده دارند :

 

1ـ كامپیوترها مدارهایی برای انجام عملیات ریاضی و محاسباتی دارند.
2ـ آنها راهی برای برقراری ارتباط با كاربران دارند.
3ـ اگر كامپیوتر نتواند اطلاعات بگیرد و خروجی را به ما نشان دهد برای ما مفید نخواهد بود. آنها وسیله هایی از جمله صفحه كلید ، ماوس ، اسكنر ، میكروفون و ... برای ورود اطلاعات و همچنین ابزاری مانند صفحه نمایش ، پرینتر ، پلاتر و بلندگو و ... برای خروج اطلاعات از كامپیوتر در نظر گرفته شده است . تاریخچه كامپیوتر اولین محاسبه برای انسان ، انگشتان او بودند و به همین دلیل است كه هنوز هم محاسبات ما در مبنای 10 انجام می شود . پس از چندی چرتكه (abacus) اختراع شد. در طول قرون 17و18 بشر به فكر اختراع وسیله ای برای حساب كردن افتاد .
hist301tدر سال 1820 اولین ماشین حساب واقعی اختراع شد. اما این ماشین ، زمان زیادی را صرف محاسبه می كرد.

در سـال 1830 چـارلـز بابج (Charles Babbage) وسیله ای بنام موتور تحلیل (Analytical Engine) را طراحی كرد اما نتوانست كار خود را به پایان برساند . اكثر نظریات او پایه های علم كامپیوتر او بشمار می آیند و به همین دلیل به او پدر كامپیوتر می گویند.
در سال 1930 اولین كامپیوتر آنالوگ توسط Vannevir Bush ساخته شد. این ماشین در جنگ جهانی دوم برای كمك به سربازان استفاده شد.
در سـال 1944 اولـیـن كـامـپـیـوتـر بـنـام (Mark 1) تـوسـط پـروفـسور (Howard Aiken) بوجود آمد.
در سال 1946 اولین كامپیوتری كه از لامپ خلا استفاده می كرد بنام ENIAC توسط J.Eckert و J.Mauchily بوجود آمد. با بوجود آمدن لامپهای خلا و سپس ترانزیستورها ، به تدریج كامپیوتر ها پیشرفت كردند . روند رشد كامپیوتر ها را از این دوره به بعد بصورت چند نسل قابل تفكیك است :
نسل اول :
در سال 1950 UNIVAC بوجود آمد كه دارای لامپهای خلا بود و قادر به انجام دادن هزاران محاسبات در ثانیه بود .ازخواص این کامپیوتر نداشتن حافظه است وحجم بزرگ برابر با یک اتاق داشت و عملیات های محدود ریاضی را انجام می داد.
نسل دوم :
در سال 1960 نسل دوم بوجود آمد. دلیل برتری آنها وجود ترانزیستور بجای لامپهای خلا بود. نسل دوم كوچكتر و سریعتر از نسل اول بودند.در این کامپیوتر برای اولین بار حافظه به کار رفت. مصرف برق آن نسبت نسل قبل خیلی کم شد وزن وحجم آن هم کوچکتر از نسل قبلی شد.
نسل سوم :
در سال 1965 كامپیوترهای نسل سوم بوجود آمدند كه قادر به انجام دادن یك میلیون عملیـات مـحـاسبـاتـی در ثـانیه بودند. برخلاف نسل دوم ، آنها شامل مدارهای مجتمع (IC) بودند كه حجم آنها را كوچكتر كرده بود.دقت وسرعت وحافظه خیلی زیاد شد.نسل چهارم :
در سال 1971 این كامپیوترها با وجود آمدن پردازنده ها ساخته شدند. اولین كامپیوترهای شخصی (PC) در سال 1978 عرضه شدند.
نسل پنجم و ششم :
به مرور زمان نسلهای بعدی كامپیوتر ، قادر به تصمیم گرفتن بودند. ارتباط بشر با این دستگاهها ساده تر شده بود و آنها هوشمند شده بودند.این نسل در صنعت کاربرد زیادی داشت .در صنعت برای طراح قطعات وطراحی اتومبیل استفاده می شد.
اینطور گفته شده است كه اگر تكنولوژی حمل و نقل به سرعت تكنولوژی كامپیوتر گسترش می یافت. سفر در عرض اقیانوس آرام (Atlantic Ocean) امروزه باید چند ثانیه بیشتر طول نمی كشید.نسل هفتم:دراینجا من نسلی جدید از کامپیوترها را معرفی می کنم که بعضی ها از این گفته غلط می گیرند. نسل کامپیوتر ها از سال 1994 تا سال حاضر از خصوصات کلی این سیستم ها به شدت گرافیکی شدن می توان نامبرد.ساخته شدن بازی کامپیوتر گرافیکی ایجاد شدن سیستم های عامل ویندوزدر سال های اخیر vista ودستگاهای بازی مثل playstation1,2,3 و xbox 360 و wii و ... ساخته ی این نسل است که از نسل های قبل خیلی متفاوت است .دستگاه های فیلم برداری و عکاسی دیجیتال ، نرم افزارهای تدوین فیلم و... همگی در این نسل به وجود آمدند .حالا به نظر شما این همه تغیر نمی تواند یک نسل باشد؟تاریخچه كامپیوتر در ایرانبطور كلی تاریخچه كامپیوتر در ایران به 4 دوره تقسیم می شود :
الف) اولین دوره كه از سال 1955 میلادی (1334 شمسی) تا سال 1974 میلادی (1353شمسی) بطول انجامید دوره رشد آهسته (Slow- growth era) نامیده می شود.
در سال 1334 كامپیوترهای IBM مدل 1400 و 1620 در بازار ایران عرضه شدند. اما تا سال 1963 میلادی (1342 شمسی) از آنها استفاده نشد .در سال 1963 (1342) برای اولین بار شركت نفت از كامپیوترهای IBM مدل 1620 استفاده كردند. همانطور كه می دانیم این مدل از كامپیوترها مربوط به نسل دوم كامپیوترها می باشند.
ب) دومیـن دوره از سـال 1972 (1351) تـا سـال 1979 (1356) ، دوره رشـد سـریع (Rapid-growth era) نام گرفت. در این دوره استفاده از كامپیوتر رشد فراگیری داشت. در این میان تهران قریب به 80% ، اصفهان 7% ، خوزستان 7% و بقیه استانها نیز 6% از كامپیوترهای این دوره را استفاده كردند.
ج) دوره ســوم از ســال 1979 (1358) تــا سـال 1984 (1363) ، دوره ســكـــون (Static) نامیده شد.
در این دوره بر خلاف دوره قبل توجه خاصی به این تكنولوژی نشد.د) دوره چهارم از سال 1984 (1363) در سالهای پس از انقلاب شكل گرفت. Commodore هـا و Sinclair هـا بـه بـازار عـرضـه شـدنـد. سـپـس در سـال 1986(1365) نوبت به عرضه Amiga رسید